Objednajte si úvodnú bezplatnú konzultáciu úplne zadarmo
Affida - spoľahlivý partner v oblasti podnikania

Motivácia – ako ju získať a kde ju hľadať

Čo ženie niektorých ľudí vpred? Prečo niekoho nemusíte motivovať a iného nedokážete motivovať? Kde pramení sila prekonávať neustále prekážky v práci?

Častokrát sa stretávam s obdivom môjho okolia ohľadom mojej vnútornej motivácie. Mnohí nevedia pochopiť, ako si viem denne dobyť batérie a začať nový projekt, novú oblasť podnikania alebo zorganizovať voľnočasovú aktivitu pre 150 ľudí.

Nemala som potrebu sa tým zaoberať, lebo ak niečo máte, neriešite to. Iná vec je, ako poradiť mojim priateľom a klientom, kde vnútornú motiváciu nájsť. Mám niekoľko klientov, ktorí sa so mnou radia ohľadom naštartovania nového business-u a jeho správneho managementu.

Na začiatku každého nového projektu je veľká sila nadšenia, ktorá ho ženie vpred. Tá sa ale postupne stráca a pokiaľ ju nebudete neustále živiť, vytratí sa úplne. To je jedným z dôvodov, prečo tak veľa firiem neprežije prvých 5 rokov života.

Pri týchto konzultáciách som si uvedomila, že získanie vnútorného perpetuum mobile je životne dôležité na zrealizovanie a dlhodobé udržanie úspešného podnikania. Samozrejme je potrebné dlhodobé plánovanie, organizácia a kontrola celého projektu/ firmy, ale bez vnútornej motivácie to ide akosi ťažko.

A potom som sa v NOTA BENE dočítala o ikigai a pochopila, aké mám šťastie, lebo som svoje ikigai dávno našla. Ide o zmysel života, ktorý máme všetci, ale nie každému sa podarilo ho nájsť. A o čo vlastne ide? Ikigai je prienik štyroch dôležitých častí nášho života:

– čo máme radi

– v čom sme dobrý

– čo svet a ľudia potrebujú

– a za čo môžeme byť zaplatený

Ak nájdete prienik týchto štyroch častí, nájdete to, v čom môžete byť dlhodobo veľmi úspešný.

Nemusím prízvukovať, že ak človek robí v práci to, čo ho baví, nemusíte ho nútiť to robiť. Všetko, čo človek robí rád robí s ľahkosťou a akoby bez straty energie. Zároveň ľudia robia radi činnosti, v ktorých sú dobrí a netreba ich do nich nútiť a vonkajšie motivovať, aby ich robili. Robia to, lebo chcú, nie preto, že musia. A preto to robia viac ako dobre a vždy odovzdajú o trochu viac ako sa očakáva – ja to volám 101%. A práve týchto vami odovzdaných 101% zaistí neustály rast vašej firmy/ podnikania.

Tomáš Baťa povedal krásnu myšlienku, ktorú vždy prízvukujem mojim klientom, ktorí začínajú podnikať: „Nenaháňaj peniaze. Ten, kto naháňa peniaze, ich nikdy nechytí. Slúž iným. Ten kto slúži ľuďom čo najlepšie, nikdy nebude môcť utiecť pred peniazmi.“

Ak máte svoje ikigai, robíte prácu lepšie ako ostatní, lebo ste našli svoje poslanie vo vašej vášni, ktorá iným zlepšuje a spríjemňuje život, a za ktorú sú ochotní ľudia zaplatiť. Ak nájdete svoje ikigai, máte lepšie nápady ako dodať lepšiu službu, lebo vás práca baví a toto poslanie vám v konečnom dôsledku dodá novú energiu na ešte lepšiu službu v budúcnosti. Toto je to vnútorné perpetuum mobile úspešných ľudí, ktorí majú srdce vo svojom business-e.

Prajem vám, aby ste našli svoje ikigai a podarilo sa vám nájsť cestu, aby sa stalo vaším poslaním a povolaním. Tak budete mať neustále dosť energie na rozdávanie a budete nezastaviteľný. Ak s tým potrebujete pomôcť, kľudne sa na mňa obráťte, rada vám pomôžem, lebo svet bude lepší, ak ľudia nájdu svoje uplatnenie v ikigai.