Objednajte si úvodnú bezplatnú konzultáciu úplne zadarmo
Affida - spoľahlivý partner v oblasti podnikania

Finančné plánovanie

Potrebuje malá firma finančný plán? Čo prinesie finančný plán majiteľom firmy? Ako môže finančný plán pomôcť pri rozvoji firmy?

Máloktorý majiteľ malej firmy alebo podniku má potrebu spracovať finančný plán. Podniká predsa bez neho už dlhé obdobie a nevidí dôvod to teraz meniť.

Ale ono to s finančným plánom je tak ako s mapou. Ak sa s rodinou vyberiete na výlet a pritom nemáte predstavu kam idete a ako sa tam chcete dostať, je to paralela fungovania firmy bez plánu.

Finančný plán prinúti majiteľov popremýšľať o tom, čo v danom období chcú s firmou dosiahnuť. Dá firme a jej zamestnancom cieľ. Zároveň presne definuje, čo bude k dosiahnutiu cieľa potrebné. To je cesta po ktorej sa dostanete k cieľu. Čiže dobrý plán stanoví čo má firma dosiahnuť a ako sa tam má dostať.

Čo by mal teda základný plán obsahovať?

Definujeme v ňom všetky fixné náklady, ktoré firma má aj v prípade, ak nemá žiadne nové objednávky. Následne dokážeme stanoviť potrebný obrat a hrubý zisk firmy tak, aby tieto fixné náklady boli pokryté a firma dosiahla stanovený hospodársky výsledok. Znie to možno zložito, ale môžete mi veriť, že na spracovanie takéhoto plánu nepotrebujete ani zložité SW ani databázové súbory, či kontingenčné tabuľky. Dajú sa zostaviť jednoducho pomocou pár tabuliek.

Čiže z plánu majiteľ a aj manažment firmy vidí, aké budú náklady firmy a aký obrat a zisk je potrebný na ich pokrytie.

Následne je ideálne, aby ste si po spracovaní takéhoto finančného plánu, stanovili aj mechanizmus kedy a ako budete kontrolovať jeho dodržiavanie, zvyčajne ho voláme kontroling. Ak plán a skutočnosť budete pravidelne kontrolovať, veľmi rýchlo viete zareagovať na objektívny stav firmy a skorigovať prípadné odchýlky od plánu.

Zároveň, ak sa rozhodnete rozšíriť firmu, prípadne vziať nového zamestnanca, je dobré tieto nové skutočnosti do plánu vložiť a tým získať nové parametre na dosiahnutie cieľa.

Plán spolu s kontrolingom dajú majiteľovi firmy istotu kontroly stavu firmy a to aj v prípade, ak majiteľ nevykonáva exekutívu a nemôže denne tráviť vo firme množstvo času.