Objednajte si úvodnú bezplatnú konzultáciu úplne zadarmo
Affida - spoľahlivý partner v oblasti podnikania

Ako dosiahnuť svoje ciele?

Stalo sa vám, že ste si dali nové predsavzatie, alebo nejaký cieľ a nepodarilo sa vám ho naplniť? Stanoviť si ciele je prvým krokom k dosiahnutiu úspechu. Ale ako ich dosiahnuť? Pozrime sa na túto problematiku bližšie.

Veľkí motivátori nás neustále nabádajú, nech si stanovíme ciele. Akoby stanoviť si cieľ bolo všetko, čo pre jeho dosiahnutie musíme urobiť. Áno, je to prvý predpoklad. Ale to, čo nás ženie k jeho dosiahnutiu je účel, prečo ho chceme dosiahnuť.

Ak si podľa odporúčaní nalepíte na ľadničku obrázok jachty, nič pozitívne sa nestane, pokiaľ nezistíte prečo ju v skutočnosti chcete vlastniť. Ak si v hlave ale viackrát prehrávate scénu, kde ste ako účastníci jachtárskych pretekov spolu so svojimi dobrými priateľmi a parádne si to užívate a cítite emóciu tohto krásneho pocitu, už máte účel.

Účel je motivácia, ktorá nám pomáha prekonávať prekážky na ceste. Často totiž platí, čím vyšší cieľ, tým väčšie prekážky na ceste, ale aj tým vyšší pocit šťastia a slobody pri jeho dosiahnutí. A toto je šťastie. Počula som niektorých ľudí hovoriť, že ak budem mať toto, tak budem šťastný. Ale šťastie je o tom prekonávaní prekážok na ceste. Ak ich dokážeme prekonať, cítime sa šťastní.

Ľudia si často myslia, že budú šťastní, ak nebudú mať problémy a všetko pôjde ako po masle. Bohužiaľ ale ľudská myseľ funguje inak. Nebaví ju dlho robiť rovnakú prácu, resp. byť bez riešenia problémov. Je predsa určená na riešenie problémov. Bez problémov sa nudí a postupne si ich začne sama vytvárať. Určite ste sa stretli s tým, že niekto sa „potrebuje“ pohádať, alebo z dlhej chvíle hľadá, čo by „skomplikoval“. Preto sú vysoké ciele pre šťastný život veľmi dôležité. A ak dosiahneme svoj cieľ je potrebné si stanoviť ihneď ďalší, vyšší.

Pozor ale na problém demotivácie. Ak si totiž hlavný cieľ nerozdelíme na menšie, čiastkové ciele, môže vás zvalcovať svojou veľkosťou a jeho dosiahnutie bude pre vás nereálne. Je samozrejme nutné si aj čiastkové ciele rozdeliť na jednotlivé úlohy. Tie napomôžu k splneniu čiastkového a aj hlavného cieľa a je potrebné si ich starostlivo naplánovať. A potom byť na seba prísni a plniť jednotlivé úlohy. Nezabudnite sa za úspešné splnenie, napríklad míľnikov, aj nejak odmeniť.

Tieto pravidlá samozrejme platia aj pre skupinu. Čo je ale potrebné zdôrazniť je to, že pri skupine je veľmi dôležité, aby jej členovia poznali účel, prečo chceme cieľ dosiahnuť. Preto treba často so skupinou komunikovať, aby skupina vždy vedela kam ide a ako sa tam chce dostať. Inak sa vám môže stať, že zistíte, že každý člen tímu ťahá opačným smerom. A to nám určite nepomôže.